Other Awards presented at Stetzl Cutting

 

AugStetzl show Emma 250buckler50

250 Novice Rider Buckle

Awarded to Emma Faccio (showing MH Dynos Rosalina) 

 Presented by OCHA Director Lisa Minshall

 

AugStetzl show Mary 250 buckler50

250 Novice Rider Buckle

Awarded to Mary Baks (showing Starlightssundaybest)

Presented by OCHA director Lisa Minshall

AugStetzl showMaryB250prizer50

Mary Baks received the Eberglo Sponsor Prize

for the aggregate award for the 250 Novice Rider Class

 

Paris Fair - Friday September 2 and Saturday September 3, 2016

 Location:  Paris Fair Grounds
                139 Silver St
                Paris, Ont

 Photo credit Sue Faccio

Trophies awarded by Paris Fair presented by Megan Robertson

ParisFairOpentrophy2r50r50r50r50

OPEN CLASS

Won by Troy Donaldson

showing the Rosalee Munch entry Xrey

 

ParisFairNonProtrophyr50r50r50r50

NON-PRO CLASS

Won by Amy Delange

Showing A Spoonful of Style

ParisFairYouthtrophyr50r50r50

Youth Class

Won by Emma Faccio

Showing Anne Lorimer’s horse, CR Peppy

The Dianne Robertson trophy was presented by her daughter, Megan

Dianne was a member of OCHA for many years and worked for our organization with Paris Fair for all of those years.

 

ParisFairaggregateaward2000LRr50r50r50r50

2000 Limit Rider Circuit Award

Won by Logan Donaldson, showing the Rosalee Munch horse Xrey

Halter presented by OCHA director Noreen Whyte

Halter sponsored by Dwayne Jobs of System Fencing and Cynthia Wilder of Eramosa Engraving

Team Cutting at John Martin's Farm

Saturday, July 16, 2016

5833 Jones Baseline, Guelph ON, N1H 6J2

 TeamcuttingThankyouJohnandEricar50

Thank you to Erica and John for hosting this event.

Teamcuttingshowsponsorsr50

Thank you to our sponsors: Eric VanBoekel, Lisa Minshall and Erica and John.

TeamcuttingHBDtojudger50

Happy Birthday to our Judge, Ernie Wilson.

TeamcuttingLisaandKathyr50

Lisa Minshall and Kathy Armstrong, our announcer.

Teamcuttingcheeringonr50

Cheering on another team.

TeamcuttingWinnersr50

Team 1: Heather MacArthur, Trent Schade, Eric VanBoekel, Laurie Reed, Greg Wilde.

TeamcuttingTeam2finfirstr50

Team 2: Al Garnis, JP Gravel, Lexie Wright, Dave Hamilton, Jim MacKay. Karen Hudon (absent).

Team 2 won the Team Cutting - Congratulations!

TeamcuttingTeam3fin2ndr50

Team 3: Don Vincent, Scott Reed, Dean Mougenot, Katherine VanBoekel, John Martin.

Thank you to Lexie Wright for the photographs.

 

NCHA Days at Minshall Farms

June 4 and 5, 2016

 

JuneNCHAdrawprizesr50r50

Draw winners:

Logan Donaldson – Joey Jemison Spur Straps

Noreen Whyte – Quarter Horse News Subscription

Karen Hudon – Dennis Moreland Bridle

Scott Reed – Dennis Moreland Bridle

 

JuneNCHAyouthscholarshipsr50r50

Youth Scholarship winners:

Luke Delange – Junior Scholarship

Logan Donaldson – Senior Scholarship

Presented by Troy Donaldson, OCHA director

 

JuneNCHA2000LRr50r50

2,000 Limit Rider Aggregate Award

Won by Logan Donaldson

Presented by the judge, Tony Kennedy

 

JuneNCHA250Ranchdrawprizer50r50

Draw for 250 Limit Rider and Ranch Classes:

Winner of leather halter donated by Gary Sorrell

Was Anne Lorimer

Presented by Michelle Waters, OCHA Director

Other winners not present for pictures: Jana Wisniewski – a Quarter Horse News Subscription and Mary Baks – a Cutting Horse Training on Line Subscription